- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Blog
- Testy a recenze
- Naturehike - test samonafukovací karimatky C035
Naturehike - test samonafukovací karimatky C035
Pokud se právě rozhodujete o pořízení nové (nebo dokonce své úplně první) karimatky, můžete být trochu zaskočeni množstvím variant, které jsou dnes na trhu k dispozici. Proto jsem se rozhodla věnovat první část tohoto článku rychlému úvodu do světa karimatek a následně představit samonafukovací karimatku C035, která by mohla být tou pravou volbou třeba právě pro vás.
Proč si dát na výběru karimatky záležet
Ať už vyrážíte do hor, na vodu, nebo třeba na hudební festival, odpočatý organismus – a tedy kvalitní spánek – je základem pro to, abyste si naplno užili aktivní den. Ačkoliv se jedna nepohodlná noc dá zvládnout, více takových nocí v řadě už může být pořádně nepříjemných a podepsat se tak nejen na náladě, ale i zdravotním stavu jedince. Za sebe proto doporučuji nešetřit na spacáku ani na karimatce.
Na co brát zřetel při výběru
Základním kritériem pro výběr karimatky by měl být převládající způsob použití, tedy k jakému účelu budete karimatku využívat nejčastěji. Podle toho už lze v množství produktů filtrovat. Potřeby každého z nás se trochu liší. To, co vyhovuje jednomu, nemusí stačit druhému, a naopak. Při výběru karimatky se proto (kromě ceny) orientujte podle následujících čtyř vlastností:
Tepelná izolace
Izolační vlastnosti jsou nesmírně důležité. Karimatka vás má ochránit nejen od nepohodlí tvrdé země, ale hlavně od chladu. Schopnost izolace se u karimatek vyjadřuje v podobě tepelného odporu (tzv. R-hodnota). Čím je tato hodnota vyšší, tím lépe karimatka brání pronikání chladu od země k tělu. Uvádí se, že hodnota R menší než 2 odpovídá letním karimatkám, pro spaní ve vyšších teplotách. Karimatky s R2 až R4 slouží jako třísezónní (od jara do podzimu). Karimatky s R4 až R6 jsou vhodné pro celoroční použití. Karimatky s vyšší R-hodnotou se pak užívají do extrémně chladných podmínek.
Uvedené hodnoty je nutno brát s rezervou. Každý člověk vnímá teplotu odlišně a velkou roli pro pocit tepla během spánku hraje také použitý spacák, typ přístřešku a tak dále. Pro základní orientaci ale znalost R-hodnoty bude stačit.
Pohodlí
Posoudit komfort karimatky je vcelku snadné. Na tlusté nafukovací karimatce se bude spát pohodlněji než na tenké pěnové. Kromě měkkosti se karimatky liší i ve schopnosti poradit si s nerovnostmi jako jsou kamínky a větve.
Odolnost
Odolnost je další faktor, na který je vhodné při výběru myslet. Klasická pěnová karimatka vydrží (z mé vlastní zkušenosti) ledacos. Naopak na nafukovačku vyrobenou z tenkého materiálu musíte dávat větší pozor, vyvarovat se ostrým předmětům, aby se neprotrhla, ale také ji například nafouknutou skrývat před přímým slunečním svitem. Nemusíte se ale přespříliš obávat, zpravidla stačí, když si plácek na spaní před rozložením karimatky trochu uklidíte, ideálně pod karimatku položíte plachtu, a je to.
Váha a velikost
Hmotnost a objem karimatky se odvíjí od typu karimatky. Pěnové (rolovací i skládací) bývají zpravidla lehké, zato velké. Samonafukovací karimatky jsou naproti tomu mnohem skladnější, váhově jsou ale těžší. Nejskladnější jsou karimatky nafukovací, které často potěší i svou hmotností.
Základní typy karimatek
Karimatky můžeme rozdělit do tří typů:
Pěnové
Levnější, lehké, ovšem příliš objemné a hůře izolující. Klasické "evamatky" (karimatky z EVA pěny) a vroubkované skládací karimatky bych doporučila pro nenáročné uživatele, třeba v létě na vodu nebo k táboráku.
Nafukovací
S nafukovací karimatkou z kvalitního materiálu dosáhnete extrémně nízké váhy a rozměrů za současně velmi dobré izolace. Nevýhodou je však vyšší cena a nižší mechanická odolnost.
Samonafukovací
Tyto karimatky jsou vlastně nafukovací karimatky naplněné speciální pěnou, která se po rozložení začne rozpínat a tím nasávat vzduch. Nabízí dobrý poměr ceny, pohodlí a izolace, ačkoliv váha a rozměry mohou být oproti klasické nafukovačce větší. U samonafukovaček by se mělo dbát na jejich správné skladování, ideálně ve skříni v rozvinutém stavu s otevřeným ventilem.
Karimatka C035
Jak je již zmíněno na začátku článku, karimatka C035 spadá do kategorie samonafukovacích karimatek. Vnitřek karimatky tvoří pěna, která se po otevření ventilu rozpíná a nasává tak dovnitř vzduch. Klasické použití karimatky vypadá tak, že ji rozložíte, otevřete ventil, necháte samovolně roztáhnout a podle potřeby pak dofouknete.
Základní specifikace
Rozměry: 183 x 50 x 3 cm
Hmotnost: 630 g
Tepelný odpor: 3.0
Materiál: 20D Nylon
Opravná sada součástí balení
Karimatka C035 je klasickou třísezónní karimatkou. Využijete ji nejen za horkých letních nocí, ale i v chladnějším podzimním počasí. Já osobně zatím karimatku vyzkoušela při nejnižší teplotě asi 10°C, kdy noc doprovázel silný vítr a déšť, a nepocítila jsem nejmenší nepohodlí.
S ohledem na svou výšku jsem zvolila velikost S, která mi naprosto dostačuje. Karimatka je dlouhá i široká tak akorát. Její materiál je na dotek příjemný, snad mi jen spacák na nakloněném povrchu po karimatce trochu klouže, ale není to nic zásadního.
Váha a objem
Tuto karimatku jsem si zvolila zejména pro její váhu, která je dle mého úsudku vzhledem k tepelnému odporu a celkové ceně opravdu parádní. Pro kompletní balení ve velikosti S jsem navážila 686 gramů. Nutno podotknout, že součástí balení je karimatka, stahovací popruh, obal, sada na rychlou opravu karimatky a také skladovací síťka. Objem karimatky ve složeném stavu je ve srovnání s nafukovacími karimatkami větší, ale pokud si dáte při balení záležet, podaří se vám karimatku srolovat do relativně skladného válečku.
Shrnutí
Za mě osobně je samonafukovací karimatka zlatou střední cestou. C035 je lehká, pohodlná, snadno se nafoukne a líbí se mi i pronikavá žlutá barva, díky které ji snadno rozeznám v batohu. Velmi mile mě překvapil síťovaný pytel jako součást balení. Do toho můžete karimatku uložit a skladovat doma, pokud nemáte prostor ji mít celou rozloženou třeba ve velké šatní skříni. Potěšila mě také sada na opravu karimatky, která je šikovně uložena v malé kapse na obalu. Na závěr chci zmínit, že samonafukovačky mají oproti klasickým nafukovačkám jednu výhodu – pakliže se vám na cestách karimatka protrhne a není ve vašich silách ji opravit, karimatka bude přece jen trochu izolovat právě díky výplňové pěně, a tak vás alespoň trochu ochrání od chladu i nerovného povrchu, pár nocí se tedy i na rozbité samonafukovačce dá v nouzi přečkat.